Eviniz İçin Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Ev için güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemleri, şebeke enerji hattından uzak olan alanlarda yaygın olacak kullanılmaya başlanmaktadır. Şebeke hattından uzak ve ürettiği elektriği akülerde depolayan sistemlere off-grid güneş enerjisi sistemi adı verilmektedir. Azalan maliyetler ve avantajlı kurulum fırsatları ile birçok çiftçi ve yatırımcı ülkemizde de güneş enerjisi sistemlerine önem vermeye başlamıştır. Aşağıda size güneş enerjisi sistemleri için ürünleri ve ürünlerin montajı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

GÜNEŞ PANELİ NEDİR?

Yeryüzüne düşen güneş ışığının enerji miktarı, günümüzde kullandığımız dünya enerji miktarının tam 10 bin katıdır. Bu yüzden insanoğlu enerji ihtiyacını karşılamak için dünyaya gelen güneş ışınlarının sadece %0,01’ini verimli kullanması yeterlidir. Güneş panelleri de, dünyaya gelen güneş ışıklarını elektriğe çevirirler. Güneş paneli üzerine gelen güneş ışığını emmeye yarayan solar hücrelerden oluşur. Bir güneş panelinin verimi, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe dönüştürme oranı ile belirlenir.

POLİ-KRİSTAL GÜNEŞ PANELİ NEDİR VE NASIL ÜRETİLİR?


Poli-kristal paneller, mono-kristal güneş panellerine göre potada çekme prosesi işlemi gerektirmediğinden daha uygun maliyetlidir. Poli-kristal güneş panellerinde silikon ham haldeyken eritilir ve kare hücre haline getirilir. Böylece poli-kristal solar hücre yapılı güneş panelinin üretim maliyeti, mono-kristal hücre yapısına göre daha uygundur. Poli-kristal güneş panelleri, düşük maliyetli olduğundan daha yaygın üretime sahiptir. Fakat poli-kristal güneş panellerinin verimliliği, mono-kristal ile kıyaslandığında daha düşüktür. Poli-kristal güneş panellerinin verimliliği genellikle 13-19% oranındadır.

MONO-KRİSTAL GÜNEŞ PANELİ NEDİR VE NASIL ÜRETİLİR?


Yukarıda poli-kristal güneş panellerini anlatırken değindiğimiz gibi mono-kristal güneş panelleri, yüksek dereceli silikondan yapılmıştır ve bundan dolayı mono-kristal yapılı paneller yüksek verimlilikle çalışırlar. Mono-kristal güneş panellerinde performans oranları % 15-21 oranındadır. Mono-kristal güneş panelleri daha verimli olduğundan sıklıkla uzay istasyonlarında, uydularda da ve ileri teknoloji ürünlerinde kullanılır. Mono-kristal solar panelin en büyük dezavantajı daha pahalı olmasıdır.

ŞARJ REGÜLATÖRÜ NEDİR?

 

Güneş enerjisi sistemi ile üretilen voltaj değeri güneşin gün içindeki konumuna veya havanın bulutlu olmasına göre değişiklik göstereceği için, güneş panelleri ile jel aküler arasına mutlaka şarj regülatörleri koyulmalıdır. Şarj regülatörü veya diğer adı ile şarj kontrol cihazının görevi güneş panellerinden üretilen doğru akımı regüle ederek, akülere iletmektir. Böylece şarj regülatöründen her zaman sabit voltajda elektrik akülere gidecektir.

JEL (GEL) AKÜ NEDİR?

 

Jel (GEL) akü güneş enerjisi ve rüzgâr türbini sistemlerinde yaygın olarak kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir. Jel akülerin diğer akülerden farklı özelliği saf su ilavesi gerektirmemesidir. Böylece jel aküler bakım gerektirmezler. Jel akülerin en büyük avantajı ‘’ derin deşarj ‘’ olma özelliğidir.

DERİN DEŞARJ NEDİR?

 

Jel (Gel) aküler, sulu akülere göre daha fazla deşarja dayanıklıdır. Sulu akülerde deşarj oranı sadece 25’tir. Jel akülerde ise deşarj oranı 75 civarındadır. Jel aküler son noktasına kadar deşarj olduğunda içerisinde bulunan kimyasal yapısı zarar görmeden yeniden şarj olmaktadır fakat aynı işlemi sulu veya kuru akülerde yaptığınızda içerisinde bulunan kimyasal madde zarar görecektir. Her işlemde hasar alan kimyasal madde sebebi ile sulu ve kuru akülerin ömrü çok kısa olacaktır ve beklenen performans elde edilemeyecektir. Jel aküler zorlu şarj ve deşarj koşullarına en dayanıklı akülerdir.

İNVERTÖR NEDİR?

 

İnvertör doğru akımı (DC Volt) alternatif akıma (AC Volt) çeviren cihazdır. Güneş enerjisi sistemlerinde, güneş panelleri doğru akım ürettiği için bu enerji akülerde depolanır. Akülerde depolanan 12 volt, 24 volt veya 48 volt doğru akım (DC Volt) invertör sayesinde 230 volt alternatif akıma (AC Volt) çevrilir.

EV ALETLERİ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Yenilenebilir enerji sistemi kullanıyorsanız çalıştırdığınız cihazın ne kadar güç tükettiğini bilmek çok önemlidir. Güneş enerjisi ve rüzgâr türbini sistemleri şebeke elektriği gibi sınırsız bir kaynak olmadığından dolayı, günlük enerji hesabı yapabilmeniz için size aşağıdaki tabloyu hazırladık. Aşağıda ki tabloyu inceleyerek sizde evinizde günlük kaç kW enerjiye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilirsiniz.

TELEVİZYON NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Televizyonun enerji sarfiyatı özelliklerine ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Aşağıda ki örneklerde ortalama televizyon enerji tüketimleri verilmiştir.

• 52 inç LCD Ekran – 240 Watt
• 47 inç LCD Ekran – 190 Watt
• 32 inç LCD Ekran – 90 Watt
• 55 inç LED Ekran – 190 Watt
• 47 inç LED Ekran – 90 Watt
BUZDOLABI NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Evimizde kullandığımız buzdolapları mini boy, orta boy ve büyük boy olarak üçe ayrılırlar. Beyaz eşya üreticileri son yıllarda tasarruflu enerji tüketimine ağırlık vermişlerdir. Biz yaygın olarak kullanılan A+ buzdolabı için değerleri vereceğiz.

• Orta Boy buzdolabı 24 saatte 650 Watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
• Büyük Boy buzdolabı 24 saatte 1050 Watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
• Mini buzdolabı 24 saatte 500 Watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
ÇAMAŞIR MAKİNESİ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Çamaşır makinelerinin güç tüketimleri özelliklerine göre değişiklik gösterirler. A+ çamaşır makinesi için ortalama güç tüketimi saatte 800 Watt’tır.

ELEKTRİK SÜPÜRGESİ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Elektrik süpürgeleri farklı güçlerde üretilmektedir. Elektrikli süpürgelerin alırken mutlaka etiket değerleri kontrol edilmelidir. Ortalama güçte elektrik süpürgesinin harcadığı elektrik saatte 1.500 Watt’tır.

BULAŞIK MAKİNESİ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Bulaşık makinelerinin güç tüketimi enerji sınıfına göre değişiklik göstermektedir. A+ bulaşık makineleri saatte ortalama 1.800 Watt elektrik tüketirler.

ELEKTRİKLİ ÜTÜ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Evde kullanılan ütüler içerisinde ısıtıcı içerdiği için çok yüksek enerji harcarlar. Buharlı ütülerde, ütünün kalitesi arttıkça harcadığı enerji düşmektedir. Ortalama kalitede ütü saatte 2.500 Watt enerji harcamaktadır. Güneş enerjisi veya rüzgâr türbini sistemlerinde ütü kullanılırken sürekli prize takıp çıkartmak sağlıklı değildir. Ütünün tabanının soğuması ve yeniden ısınması güç sarfiyatını arttıracaktır.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Saç kurutma makinesinin tükettiği güç modeline göre değişiklik gösterecektir. Ortalama bir saç kurutma makinesi 2.200 Watt elektrik harcar. Güneş enerjisi sistemlerinde saç kurutma makinesi kullanılması için inverter seçimi önemlidir. Saç kurutma makinesi uzun süre çalışmadığından akülerden çok fazla elektrik harcamaz fakat inverter saç kurutma makinesinin kullandığı anlık gücü kaldıracak güçte olmalıdır.

DERİN DONDURUCU NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Derin dondurucular harcadıkları enerji iç hacimlerine göre değişiklik göstermektedir. A+ derin dondurucuların ortalama tükettikleri güç miktarları aşağıdaki gibidir.

• 102 litre derin dondurucu 24 saatte 1.200 Watt elektrik tüketir (A+ sınıfı)
• 240 litre derin dondurucu 24 saatte 700 Watt elektrik harcar (A+ sınıfı)
• 312 litre derin dondurucu 24 saatte 900 Watt elektrik tüketir (A+ sınıfı)
KLİMA NE KADAR ENERJİ TÜKETİR?

 

Klimaların tükettiği enerji miktarı Btu’larına göre değişiklik gösterir. Yeni nesil klimalar güç tüketimleri bakımından oldukça avantajlıdır. Güneş enerjisi ve rüzgâr türbini sistemlerinde klima kullanmayı düşünüyorsanız her modelin ve markanın tüketimini incelemenizi tavsiye ederiz.

• 9.000 Btu Klima soğutma özelliğinde saat 900 Watt ile 3.700 Watt elektrik harcar.
• 22.000 Btu Klima soğutma özelliğinde saatte 900 Watt ile 6.800 Watt elektrik harcar.
• 44.000 Btu Klima soğutma özelliğinde saatte 13.000 Watt elektrik tüketir harcar.
ELEKTRİKLİ ISITICI KAÇ WATT ELEKTRİK HARCAR?

 

Elektrikli ısıtıcıların harcadığı elektrik saatte 1.300 Watt ile 2.600 Watt arasında değişmektedir. Ancak güneş enerjisi sisteminde elektrikli ısıtıcı kullanılacaksa aküler uzun süre dayanamazlar. Güneşin en az olduğu kış aylarında, elektrikli ısıtıcılar sistemde çok yüksek güç sarfiyatında bulunurlar. Bu yüzden güneş enerjisi sistemlerinde elektrikli ısıtıcı pek tavsiye edilmez.

FIRIN NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Fırınların harcadığı elektrik miktarı modellerine göre değişiklik gösterir. Fırınlar yaklaşık saatte 2.000 Watt elektrik tüketir. Bazen fırınların çalışma sıcaklığına göre güç tüketimi saatte 3.000 Watt’a kadar çıkabilmektedir.

MİKRODALGA NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Mikrodalga fırınların güç tüketimi modellerine göre değişiklik göstermektedir. Mikrodalga fırınlar ortalama 600 Watt ile 1.000 Watt arasında güç tüketir.

DİZÜSTÜ (LAPTOP) BİLGİSAYAR KAÇ WATT HARCAR?

 

Dizüstü bilgisayarlar saatte yaklaşık 90 Watt elektrik harcar. Laptop’ ta gücü adaptör çektiği için en iyi bilgiyi adaptörün üzerinde yazan Watt değerine bakarak anlayabilirsiniz.

KOMBİ NE KADAR ENERJİ HARCAR?

 

Kombi ağırlıklı olarak kış aylarında kullanılmaktadır. Yaz aylarında kombi sadece sıcak su elde etmek için kullanılır. Kombinin markasına, modeline göre güç tüketimi farklılık gösterir. Ortalama bir kombi saatte 150 Watt güç tüketmektedir.